فایل (word) فرایند جهانی شدن و نقش واحدهای پژوهش و پدیدآوری (RD)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل (word) فرایند جهانی شدن و نقش واحدهای پژوهش و پدیدآوری (RD) :
نام کنفرانس یا همایش : سومین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات :13

چکیده مقاله:

همانطور که می دانید بروز جنگهای خانمانسوز جهانی اول و دوم بین دولتهای قدرتمند صنعتی جهان بدین سبب بود که برخی از آنها با غارت منابع داخلی کشورهای تحت سلطه به حدی رشد اقتصادی رسیده بودند که گنجایش بازارهای آنها در زمان جوابگوی تناسب آنان را نداشت. آنان خواهان تقسیم مجدد قلمرو قبلی رقبای خود درکشورهای توسعه نیافته بودند.
کارتل هاو تراست های تشکیل شده از شرکتهای کشور توسعه یافته با به وجود آوردن جنگ خواهان بهم زدن وضعیت آن زمان بودند.
پیامدهای اقتصادی اجتماعی و مخرب بجا مانده از جنگ دوم جهانی که با استفاده از تسلیحات بمب اتمی بحرانی تر شدده بود بر اثر فشارهای مردم سراسر جهان دولتها را بر آن داشت که طرق دیگری را در به وجود اوردن بازار عرضه کالاهای تولیدی خود که در اثر رشد اقتصادی حادث شده بود جستجو کنند.
در این رابطه بود که سازمانهایی نظیر سازمان ملل متحد در سال 1945 و نطفه های سازمان تجارب جهانی (گات) در 1948 اتحادیه های اقتصادی منطقه ای, ادغام بازارهای مالی به مانند اتحاد پول یازده کشور اروپایی (یورو) ادغام بانک های بزرگ جهان و تاسیس سازمان تجارت جهانیWTO در (1995) به وقوع پیوست . تاثیر تشکلهای تفوق را می توان آزادی بیش از پیش نقل و انتقال سرمایه بین کشورهای جهان و ادغام کشورهای چند ملیتی اخیر دانست که همگی از شاخه های بارز و مشخص جهانی شدن اقتصاد می باشد.
گات که در سال 1948 با هدف تاسیس یک سازمان جهانی جهت نظم بخشیدن به تجارت بین المللی با حضور 53 کشور در هاناوا تشکیل شده بود پس از تغییر و تحولات فراوان در سال 1995 به سازمان تجارت جهانی (W.T.O) World Trade Organization تبدیل شد.

لینک کمکی