فایل (word) نقش تحقیق و توسعه در انتقال دانش فنی "زیست فن آوری" و توسعه آن

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل (word) نقش تحقیق و توسعه در انتقال دانش فنی "زیست فن آوری" و توسعه آن :
نام کنفرانس یا همایش : چهارمین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات :12

چکیده مقاله:

در دو دهه اخیر "زیست فن آوری" پیشرفت شگفت انگیزی داشته است و در حال حاضر از علوم و فنون بسیار مهم و موثر در بهبود شاخص های توسعه محسوب می گردد. اما این علم برای کشور ما دارای اولویت های قابل ملاحظه ای است که به دلیل وضعیت خاص آن بایستی مورد توجه قرار گیرد.
با عنایت به سهم اندک کشور ما از صادرات جهانی و لزوم افزایش سهم کشور از تولید صنعتی جهان, از طرف دیگر کاهش فزاینده سهم نفت از درآمد کشور, توجه به امتیازات ویژه زیست فن آوری (از جمله ارزش افزوده بالا, مصرف انرژی کم, اشتغال زایی موثر) در مقایسه با سایر زمینه ها به عنوان یک سیاست راهبردی , امری حیاتی می نماید.
همان طور که لزوم کارآمد بودن فن آوری, تولیدات آن می باشد, لازمه تولید نیز تحقیقات موثر (تحقیقات صنعتی) است یعنی تحقیقاتی که منجر به تولید گردد نه آن که در مرحله آزمایشگاهی متوقف گردد. این مستلزم تخصیص بودجه مناسب و جهت گیری صنعتی در انجام تحقیقات می باشد.
در این مقاله, ضمن بحث و ارائه آمار در خصوص موارد فوق, عوامل موثری جهت توفیق در اجرای طرح های انتقال دانش فنی, هم چنین راهکارهایی به منظور جهت گیری مناسبتر در فعالیت های تحقیق و توسعه به عنوان مهم ترین ابزار بقا در بازارهای تجارت جهانی معرفی شده است.

لینک کمکی